Comisia Europeană a recomanda Consiliului deschiderea tuturor grupurilor de negocieri pentru aderarea Moldovei la UE, a anunțat Ursula von der Leyen după summitul de la Bruxelles. Conform Maiei Sandu, țara noastră este pregătită tehnic pentru acest proces.
Șefa Comisiei Europene a punctat că atât pentru Moldova, cât și pentru Ucraina, vor fi evaluate separat progresele în procesul de aderare. Oficiala a declarat, în context, că țara noastră înregistrează rapid succese în calea sa spre UE.
În același timp, întrebat despre situația Transnistriei și problema retragerii trupelor ruse din stânga Nistrului, Antonio Costa a punctat că actualmente nu pot exista asemenea discuții cu Moscova, în contextul negocierilor de pace pentru Ucraina.
„Dacă dorim să discutăm cu Rusia, trebuie să ascultăm ce are Rusia de spus. Și când avem noi să le transmitem ceva, trebuie să o facem direct. Deocamdată nu putem vorbi despre negocieri, pentru că, deocamdată, Rusia nu a dat niciun semn că ar fi gata în vreun fel pentru aceste negocieri de pace. Însă, după cum am spus mereu, obiectivul nostru este să avem o pace dreaptă și de durată pentru Ucraina. Tocmai de aceea mărim presiunea economică asupra Rusiei și, în același timp, susținem în continuare Ucraina”, a declarat Costa.
Kaja Kallas, șefa diplomației europene, declara pe 8 mai, în cadrul unei vizite la Chișinău, că în eventualitatea unor negocieri cu Moscova privind pacea în Ucraina, Bruxelles va cere Kremlinului retragerea trupelor ruse din zona separatistă a Republicii Moldova.
Articolul Comisia Europeană recomandă deschiderea completă a negocierilor cu Moldova. Ce se întâmplă cu Transnistria? apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA



