Datoria externă totală a României a crescut cu peste 150% în ultimul deceniu, de la 90,9 miliarde de euro la finalul anului 2015 până la peste 229 de miliarde de euro în primăvara anului 2026, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Toate guvernele care s-au succedat la putere au contribuit la această creștere, cu o singură excepție: cabinetul condus de Mihai Tudose.
The post Datoria externă a României s-a dublat în ultimul deceniu. Un singur premier a reușit să o reducă first appeared on Nexta.ro.
MAI MULT NEXTA.RO




