Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a susținut un discurs extrem de critic și încărcat de avertismente sumbre în fața plenului reunit al Parlamentului, chiar înaintea votului de învestitură pentru Cabinetul Veștea. Liderul Uniunii a catalogat negocierile din ultimele zile drept o simplă „bătălie pentru putere” și a lansat o ironie dură la adresa noii majorități, punctând că adevăratul câștigător al zilei este liderul AUR, deși acesta tocmai părăsise sala. În final, Kelemen Hunor a anunțat că parlamentarii UDMR vor boicota oficial votul și vor ieși din plen.
The post Kelemen Hunor anunță BOICOTUL UDMR la votul Guvernului Veștea: „Astăzi se termină o epocă. Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat!” first appeared on Nexta.ro.
MAI MULT NEXTA.RO




