Prim-ministrul britanic, Keir Starmer, și-a anunțat demisia din funcția șef al Guvernului și din cea de lider al Partidului Laburist. El și-a argumentat decizia prin pierderea susținerii din partea partidului. Starmer a menționat că va asigura interimatul până la alegerea unui nou lider de partid, care va prelua automat conducerea Guvernului, transmite IPN.
Anunțul a fost făcut în cadrul unei declarații susținute luni dimineață, după ce Keir Starmer a avut o discuție telefonică cu regele Charles al III-lea pentru a-l informa oficial despre decizia sa. Premierul a precizat că a solicitat Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească un calendar pentru alegerea succesorului său, procesul de nominalizare urmând să înceapă pe 9 iulie.
Noul lider al partidului ar trebui să fie confirmat până la finalul vacanței parlamentare, în data de 16 iulie. Dacă vor fi mai mulți candidați, precesul se va prelungi, dar va fi suficient timp pentru alegerea liderului partidului până la revenirea legislativului în activitate, în septembrie.
Analiștii politici britanici și presa îl dau ca favorit la preluarea conducerii Partidului Laburist pe Andy Burnham, fost ministru și actual primar al orașului Manchester. Keir Starmer a subliniat că va oferi întregul său sprijin viitorului prim-ministru și că va face tot posibilul pentru a asigura o tranziție lină a puterii.
The post Premierul britanic, Keir Starmer, a demisionat și a renunțat și la funcția de lider al Partidului Laburist appeared first on ipn.md.
MAI MULT IPN



