Premierul demis, Ilie Bolojan, anunț de ultimă oră, după ce i-a convocat pe toți miniștrii la guvern

Guvernul Bolojan a convocat în această seară o ședință extraordinară, cu o oră și jumătate înainte ca Parlamentul să înceapă votul de învestitură pentru cabinetul Veștea. Premierul demis s-a lăudat cu rezultatele obținute prin PNRR, după negocieri îndelungate cu oficiali europeni. Ilie Bolojan spune că România a reușit să păstreze componenta de granturi din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), în valoare de 13,6 miliarde de euro, după două luni de discuțiini cu Comisiaa Europeană. Șeful Executivului demis a precizat însă că România trebuie să mai absoarbă aproape 5 miliarde de euro până la sfârșitul lunii august și a avertizat că există în continuare riscuri pe componenta de energie și decarbonizare.

Bolojan: „A fost nevoie de discuții de peste două luni”

Premierul demis a explicat că ajustarea PNRR a presupus negocieri complexe privind reformele, jaloanele și investițiile asumate de România în relația cu Comisia Europeană.

„A fost nevoie de discuții de peste două luni,  în această perioadă, pentru a clarifica cum vom realiza cele 66 de reforme și cum atingem cele 385 de ținte și de jaloane pe care România s-a angajat să le atingă”, a declarat Ilie Bolojan.

Principalul obiectiv urmărit de echipa guvernamentală a fost evitarea pierderii fondurilor nerambursabile alocate României.

„În urma acestor negocieri, suntem în situația în care obiectivul nostru principal a fost să nu pierdem sumele care au fost alocate României pe componenta de grant, deci este vorba de sumele nerambursabile”a adăugat Bolojan.

România păstrează granturile de 13,6 miliarde de euro

Șeful Executivului a anunțat că negocierile s-au încheiat cu păstrarea integrală a componentei de granturi.

„Le mulțumesc colegilor noștri pentru că au reușit, în urma acestor negocieri, să păstreze cele 13,6 miliarde de euro care erau sumele nerambursabile, în continuare, ca granturi pentru România.”

Bolojan, anunț despre o perioadă critică pentru absorbția banilor europeni

,,Asta înseamnă că până la sfârșitul lunii august trebuie să mai absorbim aproape 5 miliarde de euro din această sumă, în așa fel încât să putem achita lucrările care sunt în stadii avansate”, a atenționat Ilie Bolojan.

Premierul interimar a precizat că pe componenta de împrumut situația este diferită.

„Pe componenta de împrumut, suma care a rămas în aceste discuții la final este de 6,64 miliarde de euro. Aici avem o reducere de 1,2 miliarde de euro față de sumele anterioare de la sfârșitul anului trecut, ca urmare a faptului că o parte din proiecte nu pot fi finalizate și, pe de altă parte, datorită calculelor care au fost făcute pe componentele de investiții”, a spus Bolojan.

Premierul demis a mai spus că unul dintre cele mai sensibile capitole a fost cel al infrastructurii rutiere și că România a obținut un acord important din partea Comisiei Europene.

„Un aspect important este acordul Comisiei Europene pentru ca plata pe autostrăzi să se facă procentual, cu ponderea lucrărilor realizate, deci să nu pierdem sume importante de bani.”

Bolojan avertizează asupra riscurilor din energie

Șeful Guvernului a arătat că cele mai dificile negocieri au vizat componenta de decarbonizare.

„Negocieri intense au fost purtate pe componenta de decarbonizare, datorită problemelor pe care le avem și faptului că nu am înlocuit centralele pe cărbune cu centrale pe gaz, așa cum ne-am angajat în 2021. Există încă un risc de pierdere de fonduri dacă nu se acceptă la final o formulă care să prevadă reducerea capacității de producție a unor centrale și nu închiderea lor”, a precizat Bolojan.

Mii de investiții locale și spitale deblocate

Bolojan a susținut că au fost deblocate și proiectele din sănătate.

„Prin aprobarea indicatorilor și prin alocările financiare pentru a asigura sumele suplimentare datorită creșterii costurilor, au fost deblocate șantierele care nu mai aveau constructori la ele pentru că nu fuseseră plătiți, iar în felul acesta și investițiile pe spitale vor putea fi finalizate”, a explicat premierul demis.

 

 

 

The post Premierul demis, Ilie Bolojan, anunț de ultimă oră, după ce i-a convocat pe toți miniștrii la guvern first appeared on Nexta.ro.

MAI MULT NEXTA.RO

ULTIMA ORĂ

ULTIMA ORĂ

Grindeanu, după votul pentru Guvernul Veștea: „Cred că le va veni mintea din urmă celor care au lipsit”

Sorin Grindeanu a declarat luni seară, după votul pentru învestirea Guvernului Veștea, că PSD „a înțeles responsabilitatea” acestui moment și că toți colegii săi au...

VIDEO | Ministrul Sănătății, aviz negativ la reforma fiscală, Emil Ceban: „Această reformă va distruge sistemul medical. Spitalele nu vor face față”

Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a emis aviz negativ asupra proiectului politicii fiscale pentru 2027, avertizând că introducerea TVA în sectorul medical va genera scumpiri...

Important

Grindeanu, după votul pentru Guvernul Veștea: „Cred că le va veni mintea din urmă celor care au lipsit”

Sorin Grindeanu a declarat luni seară, după votul pentru învestirea Guvernului Veștea, că PSD „a înțeles responsabilitatea” acestui moment și că toți colegii săi au fost prezenți. Liderul social-democrat i-a criticat pe cei care au lipsit din sală, spunând că „le va veni mintea din urmă”, și a condamnat gestul lui George Simion de a părăsi plenul, pe care l-a catalogat drept „deplasat”.The post Grindeanu, după votul pentru Guvernul...

Sorin Grindeanu: Dacă preşedintele ne va chema mâine şi eu cred că în zilele următoare destul de repede va face acest lucru, PSD nu...

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni, după votul din Parlament pe guvernul Veştea, care nu a fost învestit, că dacă preşedintele îi va chema mâine şi el crede că în zilele următoare destul de repede va face acest lucru, PSD nu fuge de această responsabilitate. El a mai spus că PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR.The post Sorin Grindeanu: Dacă preşedintele ne va chema mâine şi...

ULTIMA ORĂ FOTO&VIDEO România, în criză. Guvernul Veștea, respins

Guvernul Veștea nu a primit numărul suficient de voturi pentru a fi învestit de Parlament.The post ULTIMA ORĂ FOTO&VIDEO România, în criză. Guvernul Veștea, respins first appeared on Nexta.ro.

Guvernul Veștea a picat în Parlament cu 189 voturi pentru și 23 împotrivă. Parlamentarii AUR și UDMR au părăsit sala înaintea procesului de votare

Guvernul Adrian Veștea a picat în Parlament, după un maraton politic fără precedent, marcat de negocieri dure, alianțe greu de anticipat, revolte interne, amenințări cu excluderi și confruntări directe între lideri de partid. Premierul desemnat nu a reușit să obțină majoritatea necesară după o ultimă rundă de negocieri cu AUR, cu doar două ore înaintea votului de învestitură. În urma discuțiilor nu a obținut, însă, voturile necesare. La votul de...

Grindeanu spune că, dacă Guvernul Veștea pică, PSD nu va vota un guvern minoritar în PNL, USR, UDMR

Sorin Grindeanu a spus că parlamentarii PSD au votat pentru Guvernul Veștea: „Partidului Social-Democrat a înțeles responsabilitatea acestui vot, și anume aceea de a oferi României un guvern stabil, un guvern care să intre rapid în pâine, mai avem 70 de zile până când se închide PNRR-ul, iar România are de recuperat foarte mulți bani”. Liderul social-democrat l-a felicitat pe Adrian Veștea pentru că a acceptat să intre în această...

Sorin Grindeanu a părăsit sala de plen înainte de finalizarea votului. Anunță că PSD este gata să-și asume funcția de premier după discuțiile cu...

Sorin Grindeanu a părăsit sala de plen înainte de finalizarea votului. Liderul PSD a făcut câteva declarații în fața jurnaliștilor și a anunțat că este gata să își asume funcția de premier, după discuțiile cu Nicușor Dan. Grindeanu anunță că este gata să își asume funcția de premier De altfel, Grindeanu a transmis că PSD nu fuge de responsabilitate, afirmând că, în ciuda opiniilor diferite din partid, formațiunea acționează ca o...

Adrian Veștea, primele declarații după „vizita” din Parlament: „Am conștiința curată, mi-am făcut datoria!

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a oferit o primă reacție oficială în fața jurnaliștilor, la finalul unei zile extrem de tensionate în legislativ, marcată de boicotul opoziției și negocieri intense în culise. Vizibil calm, dar ferm, Veștea a subliniat că a acționat cu maximă responsabilitate din momentul nominalizării sale, punând pe primul loc urgențele economice ale țării și marile proiecte care riscă să fie blocate din cauza jocurilor politice.The post...