Ministrul sănătății, Emil Ceban, critică intenția Ministerului Finanțelor de a majora TVA la medicamente de la 8% la 20%, măsură inclusă în proiectul politicii fiscale pentru anul 2027. Oficialul susține că reforma ar putea avea efecte grave asupra sistemului medical și ar genera scumpiri în lanț pentru medicamente și consumabile medicale, transmite IPN.
Emil Ceban a declarat că Ministerul Sănătății a analizat proiectul politicii bugetar-fiscale și a emis un aviz negativ. Potrivit oficialului, majorarea TVA va pune o presiune suplimentară asupra instituțiilor medicale.
„Această reformă va distruge sistemul medical. Această reformă va genera scumpiri în lanț, inclusiv la medicamente și consumabile. Spitalele nu vor face față. Avem riscuri foarte mari. Am studiat foarte minuțios acest document, am tot discutat cu secretarii de stat și cu angajații ministerului, am fundamentat pe șapte foi un aviz. Și el este negativ”, a explicat ministrul sănătății în cadrul emisiunii „La 360 de grade” de la Radio Moldova.
Potrivit lui, sistemul de sănătate din Republica Moldova rămâne unul vulnerabil și că populația va resimți direct efectele unei eventuale majorări a prețurilor la medicamente.
„Sigur că ne dorim să fie cât mai multe impozite și aceste impozite să le folosim în domeniul social și al medicinei. Dar astăzi Republica Moldova nu este gata pentru așa ceva. Sistemul de sănătate este un sistem vulnerabil. Sistemul de sănătate are multă populație bolnavă, care nu lucrează, iar această reformă va genera scumpiri în lanț. Noi vom avea nevoie de mult mai mulți bani ca să acoperim aceste scumpiri”, a precizat Emil Ceban.
Proiectul politicii fiscale pentru anul 2027 prevede uniformizarea cotelor de TVA prin eliminarea mai multor cote reduse aplicate în prezent. În acest context, cota redusă de 8% pentru medicamente ar urma să fie majorată la nivelul standard de 20%.
The post Emil Ceban: Reforma fiscală va distruge sistemul medical, avizul nostru este negativ appeared first on ipn.md.
MAI MULT IPN




