Irina Vlah, liderul Partidului Republican „Inima Moldovei”, a declarat că „Republica Moldova marchează cea de-a 36 aniversare de la adoptarea Declaraţiei de Suveranitate. Este o sărbătoare importantă şi, după cum e şi firesc, în această zi răsună multe felicitări”. „Felicit şi eu, din tot sufletul, cetăţenii Republicii Moldova cu această sărbătoare frumoasă, exprimând, totodată, recunoştinţă vrednicilor noştri înaintaşi, care au făcut posibilă declararea suveranităţii – un prim pas important spre declararea ulterioară a independenţei Republicii Moldova. În acelaşi timp, consider că în această zi trebuie să citim încă o dată Declaraţia de Suveranitate şi să ne întrebăm în ce măsură este respectată aceasta astăzi. În continuare mă voi referi doar la câteva prevederi ale Declaraţiei de Suveranitate relevante în contextul menţionat”, a spus ea.
MAI MULT UNIMEDIA





