Franța a înregistrat primul caz de infectare cu virusul Ebola

Ministerului Sănătății din Franța a anunțat primul caz de Ebola înregistrat pe teritoul țării. Virusul a fost depistat la un medic care s-a întors dintr-o misiune umanitară din Republica Democrată Congo, relatează AFP.

Acesta se află acum în izolare. Ministerul francez al Sănătății a precizat că acest caz a fost identificat în Franţa continentală.

„Astăzi, a fost confirmat primul caz pozitiv de boală cauzată de virusul Ebola pe teritoriul național”, se arată în comunicatul ministerului.

Autoritățile franceze identifică acum persoanele care au avut contact cu medicul pentru a le plasa în izolare la domiciliu timp de 21 de zile.

OMS: Riscul transmiterii unei epidemii de Ebola rămâne scăzut

Este pentru prima dată când un caz de Ebola a fost diagnosticat în Franţa. În 2014, în timpul unei importante epidemii în Africa de Vest, doi pacienţi au fost primiţi pe teritoriul francez, dar după ce au fost diagnosticaţi în străinătate.

Ministerului Sănătății din Franța estimează că riscul transmiterii epidemiei rămâne scăzut la nivel global.

„Centrul european pentru prevenţia şi controlul bolilor (ECDC) consideră că riscul de infectare este scăzut în cazul rezidenţilor europeni şi al persoanelor care călătoresc în zona de circulaţie activă a virusului şi foarte scăzut pentru populaţia generală europeană.

Toate măsurile de precauţie şi mai ales de izolare a pacientului au fost luate în momentul sosirii acestuia pe teritoriul naţional prin transferul la un spital în condiţii securizate în scopul evitării oricărui risc de contaminare” a amintit Ministerul Sănătăţii.

Conform Organizației Mondiale a Sănătății, în cursul actualei epidemii de Ebola din RDC, 1.048 de persoane au fost infectate, dintre care 267 au decedat.

The post Franța a înregistrat primul caz de infectare cu virusul Ebola first appeared on Nexta.ro.

MAI MULT NEXTA.RO

ULTIMA ORĂ

ULTIMA ORĂ

Stephan Negru a semnat cu Swindon Town: Internaționalul moldovean rămâne în fotbalul englez

Fundașul echipei naționale a Moldovei, Stephan Negru, își va continua cariera în fotbalul englez la Swindon Town. Clubul din League Two, al 4-lea eșalon...

BREAKING NEWS | Ungaria a amânat deschiderea unor noi capitole de negociere pentru Ucraina și Moldova în procesul de integrare europeană

Kievul și Chișinăul au făcut un pas important spre UE după ce statele membre au aprobat în unanimitate, pe 15 iunie, deschiderea primului capitol...

Important

Stephan Negru a semnat cu Swindon Town: Internaționalul moldovean rămâne în fotbalul englez

Fundașul echipei naționale a Moldovei, Stephan Negru, își va continua cariera în fotbalul englez la Swindon Town. Clubul din League Two, al 4-lea eșalon valoric din Anglia, a anunțat oficial transferul internaționalului moldovean, care a semnat un contract valabil pentru următorii doi ani, anunță Federația Moldovenească de Fotbal (FMF).

Campionatul Mondial de fotbal: internaționalul paraguayan Miguel Almirón a fost suspendat pentru meciul cu Australia

Miguel Almirón a devenit primul fotbalist eliminat la Campionatul Mondial în baza așa-zisei „Legi Vinícius Júnior”, iar FIFA a anunțat și pedeapsa oficială. Almirón va executa o suspendare de un meci după cartonașul roșu primit în partida câștigată de Paraguay în fața Turciei cu scorul de 1:0. Mijlocașul sud-american a fost eliminat direct, după ce și-a acoperit gura în timpul unei dispute verbale cu un adversar.

Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română

Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România, potrivit unor informații publicate de Digi24.ro. Cazul său urmează să fie analizat de comisia de specialitate din România, care ar putea decide retragerea cetățeniei în perioada următoare. Recent, Bălan a rămas fără cetățenia Republicii Moldova, în baza unui decret semnat la 23 iunie...

VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit la protest. Reacția ministrei Agriculturii

Mai mulți fermieri au ieșit la protest pe 24 iunie. La Fălești, aceștia au scos tehnica agricolă și au organizat un marș. La Cahul, au blocat drumul de acces către postul vamal de frontieră Cahul-Oancea. Între timp, la fața locului a intervenit poliția, iar o oră mai târziu s-a anunțat că drumul a fost deblocat. The post VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit...

Escrocherii de peste 662.000 de lei: O tânără din Ucraina, condamnată în R. Moldova la șase ani de închisoare

O tânără de 23 de ani, originară din Ucraina și domiciliată la Tiraspol, a fost condamnată în Republica Moldova la șase ani de închisoare pentru comiterea a 12 episoade de escrocherii telefonice cu prejudicii de peste 662.000 de lei, în perioada septembrie–octombrie 2025.

”Construim Încredere”: Vom publica toate cazurile când se acordă salarii ce depășesc limitele bunului-simț  

Mișcarea Civică ”Construim Încredere” lansează inițiativa ”Salarii nesimțite – la control”, prin care își propune să verifice și să facă publice cazurile în care, în instituții și întreprinderi de stat, se acordă salarii, sporuri și beneficii ce depășesc limitele bunului-simț. Prin această inițiativă, organizația cere autorităților să demonstreze că administrează responsabil banul public înainte de a impune noi poveri fiscale cetățenilor și mediului de afaceri. Potrivit unei declarații emise de Mișcare,...

Moldova a ieșit din alertă energetică, dar mecanismele de intervenție rămân active. De ce?

Starea de alertă în sectorul energetic al Republicii Moldova a expirat marți, 23 iunie. Ministerul Energiei anunță că nu va solicita prelungirea măsurii. Potrivit instituției, decizia de a nu cere prelungirea stării de alertă a fost luată în urma analizei evoluțiilor recente de pe piața energetică inclusiv în context regional, și are drept scop revenirea The post Moldova a ieșit din alertă energetică, dar mecanismele de intervenție rămân active....