Grindeanu, voted to be the prime minister proposal: We will not stand with our hats in our hands

Sorin Grindeanu said that today, people’s trust in the political class, at this moment, is zero and everyone, including PSD, has a share of responsibility for having reached this point.

„I believe that the time has come to stop pointing fingers at each other, but to come up with concrete solutions, which put Romanians above the political calculations that have guided us in recent weeks. For this reason, the Social Democratic Party decided today, in the National Political Bureau, unanimously, to assume the responsibility of governing, and for the party president to be the prime minister’s proposal,” said Grindeanu.

He asked his colleagues for a vote to have total freedom in choosing the team of ministers, in case the PSD receives the mandate to form the government from the President of Romania.

„The PSD can assume governance only under clear and transparent conditions, which is why we decided to have a negotiating team, which will discuss with the other pro-Western political formations in Parliament, the draft of a political agreement. We are talking about general things, related to Romania’s short and medium-term priorities, PNRR, OECD, SAFE and compliance with deficit targets and not conditions imposed on the PSD. The PSD will have full autonomy over the governing program. If there is a PSD government, then it will be a government that will not be afraid and that will not stand with its hat in hand in front of anyone”, Grindeanu also said.

The PSD President also said that the PSD will play „exclusively on its own terms”, and the objective is economic recovery and regaining the Romanians’ trust in the political class’s ability to deliver prosperity.

The post Grindeanu, voted to be the prime minister proposal: We will not stand with our hats in our hands first appeared on Nexta.ro.

MAI MULT NEXTA.RO

ULTIMA ORĂ

ULTIMA ORĂ

Stephan Negru a semnat cu Swindon Town: Internaționalul moldovean rămâne în fotbalul englez

Fundașul echipei naționale a Moldovei, Stephan Negru, își va continua cariera în fotbalul englez la Swindon Town. Clubul din League Two, al 4-lea eșalon...

BREAKING NEWS | Ungaria a amânat deschiderea unor noi capitole de negociere pentru Ucraina și Moldova în procesul de integrare europeană

Kievul și Chișinăul au făcut un pas important spre UE după ce statele membre au aprobat în unanimitate, pe 15 iunie, deschiderea primului capitol...

Important

Stephan Negru a semnat cu Swindon Town: Internaționalul moldovean rămâne în fotbalul englez

Fundașul echipei naționale a Moldovei, Stephan Negru, își va continua cariera în fotbalul englez la Swindon Town. Clubul din League Two, al 4-lea eșalon valoric din Anglia, a anunțat oficial transferul internaționalului moldovean, care a semnat un contract valabil pentru următorii doi ani, anunță Federația Moldovenească de Fotbal (FMF).

Campionatul Mondial de fotbal: internaționalul paraguayan Miguel Almirón a fost suspendat pentru meciul cu Australia

Miguel Almirón a devenit primul fotbalist eliminat la Campionatul Mondial în baza așa-zisei „Legi Vinícius Júnior”, iar FIFA a anunțat și pedeapsa oficială. Almirón va executa o suspendare de un meci după cartonașul roșu primit în partida câștigată de Paraguay în fața Turciei cu scorul de 1:0. Mijlocașul sud-american a fost eliminat direct, după ce și-a acoperit gura în timpul unei dispute verbale cu un adversar.

Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română

Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România, potrivit unor informații publicate de Digi24.ro. Cazul său urmează să fie analizat de comisia de specialitate din România, care ar putea decide retragerea cetățeniei în perioada următoare. Recent, Bălan a rămas fără cetățenia Republicii Moldova, în baza unui decret semnat la 23 iunie...

VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit la protest. Reacția ministrei Agriculturii

Mai mulți fermieri au ieșit la protest pe 24 iunie. La Fălești, aceștia au scos tehnica agricolă și au organizat un marș. La Cahul, au blocat drumul de acces către postul vamal de frontieră Cahul-Oancea. Între timp, la fața locului a intervenit poliția, iar o oră mai târziu s-a anunțat că drumul a fost deblocat. The post VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit...

Escrocherii de peste 662.000 de lei: O tânără din Ucraina, condamnată în R. Moldova la șase ani de închisoare

O tânără de 23 de ani, originară din Ucraina și domiciliată la Tiraspol, a fost condamnată în Republica Moldova la șase ani de închisoare pentru comiterea a 12 episoade de escrocherii telefonice cu prejudicii de peste 662.000 de lei, în perioada septembrie–octombrie 2025.

”Construim Încredere”: Vom publica toate cazurile când se acordă salarii ce depășesc limitele bunului-simț  

Mișcarea Civică ”Construim Încredere” lansează inițiativa ”Salarii nesimțite – la control”, prin care își propune să verifice și să facă publice cazurile în care, în instituții și întreprinderi de stat, se acordă salarii, sporuri și beneficii ce depășesc limitele bunului-simț. Prin această inițiativă, organizația cere autorităților să demonstreze că administrează responsabil banul public înainte de a impune noi poveri fiscale cetățenilor și mediului de afaceri. Potrivit unei declarații emise de Mișcare,...

Moldova a ieșit din alertă energetică, dar mecanismele de intervenție rămân active. De ce?

Starea de alertă în sectorul energetic al Republicii Moldova a expirat marți, 23 iunie. Ministerul Energiei anunță că nu va solicita prelungirea măsurii. Potrivit instituției, decizia de a nu cere prelungirea stării de alertă a fost luată în urma analizei evoluțiilor recente de pe piața energetică inclusiv în context regional, și are drept scop revenirea The post Moldova a ieșit din alertă energetică, dar mecanismele de intervenție rămân active....