Petrișor Peiu spune că toate variantele de Executiv sunt niște „ficțiuni” de scurtă durată: „Așteptăm, să-i vedem cum se fac de râs”

Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, a declarat, într-o intervenție la B1 TV, că are certitudinea că orice majoritatea se va contura în vederea formării unui guvern se va destrăma. Acesta susține că singura soluție pentru depășirea crizei politice sunt alegerile anticipate.

Petrișor Peiu a spus că toate variantele de Executiv „sunt niște ficțiuni” care vor dura puțin timp. Acesta a anunțat că AUR va urmări cum celelalte partide se fac de râs în încercarea de a forma o nouă majoritate.

„Toate aceste variante de Executiv sunt niște ficțiuni care vor dura cel mult câteva luni. Le urez succes, ce să zic… Nu cred că vor reuși să facă majorități stabile prin care să nu se certe între ei în următoarele luni. Poziția noastră este să așteptăm, să-i vedem cum se fac de râs, ca și la precedentele încercări cu Tomac și Veștea. Simplu! Ce putem să facem?”, a declarat Petrișor Peiu, la B1 TV.

„Românii trebuie să vadă pe decizia cui își pun speranțele”

Liderul senatorilor AUR crede că orice alianțe se vor face acestea se vor destrăma rapid.

„Chiar dacă se va constitui (o majoritate), va fi foarte ușor să se destrame. Foarte ușor. Adică nu există posibilitatea de a face majorități stabile. Dacă dânșii se încăpățânează să le facă, nu avem ce să le facem. Până la urmă, românii trebuie să vadă pe decizia cui își pun speranțele”.

AUR vrea alegeri anticipate

Întrebat dacă în continuare crede că varianta alegerilor anticipate este cea mai plauzibilă, Petrișor Peiu a răspuns că susține o variantă rațională. Acesta a subliniat că „circul politic” se datorează coaliției PNL-PSD-USR-UDRM-Minorități care au incompatibilități care accentuează situația de criză din România.

„Eu susțin o variantă rațională. Atâta timp cât nu se poate face o majoritate stabilă, logica politică elementară ne spune că ar trebui să se facă alegeri anticipate. Dacă noi credem că am inventat sau au inventat dânșii în România o altfel de rețetă decât cele existente în lumea largă, le urăm succes, dar atragem atenția tuturor românilor asupra faptului că este un circ care nu ni se datorează, ci se datorează coaliției PNL-PSD-USR -UDMR-Minorități care au, evident, niște incompatibilități între dânșii, incompatibilități care conduc la perpetuarea acestei situații de criză. Va fi exact la fel și peste trei luni, și peste șase luni, și peste un an. N-am ce să le fac…”.

PSD a decis să intre la guvernare. Sorin Grindeanu este propunerea de premier

Sorin Grindeanu a anunţat miercuri că PSD a decis în Biroul Politic Naţional, în unanimitate, să-şi asume responsabilitatea răspunderea guvernării, iar preşedintele partidului să fie propunerea de premier.

„PSD a decis în BPN, în unanimitate, să își asume responsabilitate guvernării iar președintele partidului să fie propunerea de premier. De asemenea, le-am cerut un vot colegilor mei pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniștrii în cazul în care PSD va primi mandatul de la președintele României”, a spus Sorin Grindeanu.

Liderul social-democraților a menţionat că PSD îşi poate asuma guvernarea doar în condiţii clare şi transparente.

„PSD își poate asuma guvernarea, dar în condiții clare și transparente. De aceea am decis să avem o echipă de negociere care să discute cu celelalte formațiuni politice pro-occidentale din Parlament draftul unui acord politic. Vorbim de lucruri generale legate de prioritățile României pe termen scurt și mediu: PNRR, OCDE, SAFE și respectare țintelor de deficit și nu de condiții impuse partidului Social Democrat”.

The post Petrișor Peiu spune că toate variantele de Executiv sunt niște „ficțiuni” de scurtă durată: „Așteptăm, să-i vedem cum se fac de râs” first appeared on Nexta.ro.

MAI MULT NEXTA.RO

ULTIMA ORĂ

ULTIMA ORĂ

Stephan Negru a semnat cu Swindon Town: Internaționalul moldovean rămâne în fotbalul englez

Fundașul echipei naționale a Moldovei, Stephan Negru, își va continua cariera în fotbalul englez la Swindon Town. Clubul din League Two, al 4-lea eșalon...

BREAKING NEWS | Ungaria a amânat deschiderea unor noi capitole de negociere pentru Ucraina și Moldova în procesul de integrare europeană

Kievul și Chișinăul au făcut un pas important spre UE după ce statele membre au aprobat în unanimitate, pe 15 iunie, deschiderea primului capitol...

Important

Stephan Negru a semnat cu Swindon Town: Internaționalul moldovean rămâne în fotbalul englez

Fundașul echipei naționale a Moldovei, Stephan Negru, își va continua cariera în fotbalul englez la Swindon Town. Clubul din League Two, al 4-lea eșalon valoric din Anglia, a anunțat oficial transferul internaționalului moldovean, care a semnat un contract valabil pentru următorii doi ani, anunță Federația Moldovenească de Fotbal (FMF).

Campionatul Mondial de fotbal: internaționalul paraguayan Miguel Almirón a fost suspendat pentru meciul cu Australia

Miguel Almirón a devenit primul fotbalist eliminat la Campionatul Mondial în baza așa-zisei „Legi Vinícius Júnior”, iar FIFA a anunțat și pedeapsa oficială. Almirón va executa o suspendare de un meci după cartonașul roșu primit în partida câștigată de Paraguay în fața Turciei cu scorul de 1:0. Mijlocașul sud-american a fost eliminat direct, după ce și-a acoperit gura în timpul unei dispute verbale cu un adversar.

Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română

Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România, potrivit unor informații publicate de Digi24.ro. Cazul său urmează să fie analizat de comisia de specialitate din România, care ar putea decide retragerea cetățeniei în perioada următoare. Recent, Bălan a rămas fără cetățenia Republicii Moldova, în baza unui decret semnat la 23 iunie...

VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit la protest. Reacția ministrei Agriculturii

Mai mulți fermieri au ieșit la protest pe 24 iunie. La Fălești, aceștia au scos tehnica agricolă și au organizat un marș. La Cahul, au blocat drumul de acces către postul vamal de frontieră Cahul-Oancea. Între timp, la fața locului a intervenit poliția, iar o oră mai târziu s-a anunțat că drumul a fost deblocat. The post VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit...

Escrocherii de peste 662.000 de lei: O tânără din Ucraina, condamnată în R. Moldova la șase ani de închisoare

O tânără de 23 de ani, originară din Ucraina și domiciliată la Tiraspol, a fost condamnată în Republica Moldova la șase ani de închisoare pentru comiterea a 12 episoade de escrocherii telefonice cu prejudicii de peste 662.000 de lei, în perioada septembrie–octombrie 2025.

”Construim Încredere”: Vom publica toate cazurile când se acordă salarii ce depășesc limitele bunului-simț  

Mișcarea Civică ”Construim Încredere” lansează inițiativa ”Salarii nesimțite – la control”, prin care își propune să verifice și să facă publice cazurile în care, în instituții și întreprinderi de stat, se acordă salarii, sporuri și beneficii ce depășesc limitele bunului-simț. Prin această inițiativă, organizația cere autorităților să demonstreze că administrează responsabil banul public înainte de a impune noi poveri fiscale cetățenilor și mediului de afaceri. Potrivit unei declarații emise de Mișcare,...

Moldova a ieșit din alertă energetică, dar mecanismele de intervenție rămân active. De ce?

Starea de alertă în sectorul energetic al Republicii Moldova a expirat marți, 23 iunie. Ministerul Energiei anunță că nu va solicita prelungirea măsurii. Potrivit instituției, decizia de a nu cere prelungirea stării de alertă a fost luată în urma analizei evoluțiilor recente de pe piața energetică inclusiv în context regional, și are drept scop revenirea The post Moldova a ieșit din alertă energetică, dar mecanismele de intervenție rămân active....