Two new metropolitan trains nearing completion in Bucharest and Iași

The investments aim to modernize the railway infrastructure, electrify some lines, build passages and purchase electric trains, with the aim of offering a fast and non-polluting alternative to road transport. The announcement was made by the Secretary of State in the Ministry of Transport, Horațiu Cosma, who stated that the projects represent a new step in the expansion of the metropolitan train network in Romania.

According to the official, the project intended for the Iași metropolitan area includes the construction of three road crossings and four pedestrian crossings. The documentation also provides for the arrangement of 16 new stopping points and the modernization of seven existing stations.

At the same time, the Socola – Holboca line will be electrified and the railway level crossings will be modernized. The project includes the installation of new signaling systems, the construction of modern and accessible platforms, as well as the renewal of the railway infrastructure on the Nicolina – Bârnova, Ciurea and Podu Iloaiei – Iași sectors.

Five electric trains for the Bucharest – Ilfov area

Investments in the railway infrastructure and the acquisition of five new electric trains are planned on the Gara de Nord – Chitila – Scroviștea route. The project includes the electrification and modernization of the railway, as well as the construction of an uneven road crossing in the Scroviștea area.

Five underground pedestrian passages and five pedestrian overpasses will also be arranged. Two new stopping points are planned, at Chitila 2 and Buciumeni, as well as the modernization of ten existing stations and halts. The documentation also includes the creation of Park & ​​Ride facilities, designed to facilitate the transfer between road and rail transport.

Horațiu Cosma claims that the investments go beyond the modernization of the railway infrastructure and aim to change the way transport is carried out in large urban agglomerations.

„These projects do not only mean investments in the railway, but a paradigm shift in urban and metropolitan mobility. People must have the opportunity to quickly, safely and comfortably reach their workplace, school or the city center, without wasting hours in traffic”, said the Secretary of State.

He recalled that, after the projects developed for Brașov and Târgu Mureș, the authorities are continuing to expand the metropolitan train network. „After Brașov and Târgu Mureș, today we are taking a new step towards developing the metropolitan train network in Romania. This is the direction in which all major European cities are heading, and Romania can no longer afford to lag behind,” said Horațiu Cosma.

The official added that investments in public transport will continue.

The post Two new metropolitan trains nearing completion in Bucharest and Iași first appeared on Nexta.ro.

MAI MULT NEXTA.RO

ULTIMA ORĂ

ULTIMA ORĂ

Stephan Negru a semnat cu Swindon Town: Internaționalul moldovean rămâne în fotbalul englez

Fundașul echipei naționale a Moldovei, Stephan Negru, își va continua cariera în fotbalul englez la Swindon Town. Clubul din League Two, al 4-lea eșalon...

BREAKING NEWS | Ungaria a amânat deschiderea unor noi capitole de negociere pentru Ucraina și Moldova în procesul de integrare europeană

Kievul și Chișinăul au făcut un pas important spre UE după ce statele membre au aprobat în unanimitate, pe 15 iunie, deschiderea primului capitol...

Important

Stephan Negru a semnat cu Swindon Town: Internaționalul moldovean rămâne în fotbalul englez

Fundașul echipei naționale a Moldovei, Stephan Negru, își va continua cariera în fotbalul englez la Swindon Town. Clubul din League Two, al 4-lea eșalon valoric din Anglia, a anunțat oficial transferul internaționalului moldovean, care a semnat un contract valabil pentru următorii doi ani, anunță Federația Moldovenească de Fotbal (FMF).

Campionatul Mondial de fotbal: internaționalul paraguayan Miguel Almirón a fost suspendat pentru meciul cu Australia

Miguel Almirón a devenit primul fotbalist eliminat la Campionatul Mondial în baza așa-zisei „Legi Vinícius Júnior”, iar FIFA a anunțat și pedeapsa oficială. Almirón va executa o suspendare de un meci după cartonașul roșu primit în partida câștigată de Paraguay în fața Turciei cu scorul de 1:0. Mijlocașul sud-american a fost eliminat direct, după ce și-a acoperit gura în timpul unei dispute verbale cu un adversar.

Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română

Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România, potrivit unor informații publicate de Digi24.ro. Cazul său urmează să fie analizat de comisia de specialitate din România, care ar putea decide retragerea cetățeniei în perioada următoare. Recent, Bălan a rămas fără cetățenia Republicii Moldova, în baza unui decret semnat la 23 iunie...

VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit la protest. Reacția ministrei Agriculturii

Mai mulți fermieri au ieșit la protest pe 24 iunie. La Fălești, aceștia au scos tehnica agricolă și au organizat un marș. La Cahul, au blocat drumul de acces către postul vamal de frontieră Cahul-Oancea. Între timp, la fața locului a intervenit poliția, iar o oră mai târziu s-a anunțat că drumul a fost deblocat. The post VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit...

Escrocherii de peste 662.000 de lei: O tânără din Ucraina, condamnată în R. Moldova la șase ani de închisoare

O tânără de 23 de ani, originară din Ucraina și domiciliată la Tiraspol, a fost condamnată în Republica Moldova la șase ani de închisoare pentru comiterea a 12 episoade de escrocherii telefonice cu prejudicii de peste 662.000 de lei, în perioada septembrie–octombrie 2025.

”Construim Încredere”: Vom publica toate cazurile când se acordă salarii ce depășesc limitele bunului-simț  

Mișcarea Civică ”Construim Încredere” lansează inițiativa ”Salarii nesimțite – la control”, prin care își propune să verifice și să facă publice cazurile în care, în instituții și întreprinderi de stat, se acordă salarii, sporuri și beneficii ce depășesc limitele bunului-simț. Prin această inițiativă, organizația cere autorităților să demonstreze că administrează responsabil banul public înainte de a impune noi poveri fiscale cetățenilor și mediului de afaceri. Potrivit unei declarații emise de Mișcare,...

Moldova a ieșit din alertă energetică, dar mecanismele de intervenție rămân active. De ce?

Starea de alertă în sectorul energetic al Republicii Moldova a expirat marți, 23 iunie. Ministerul Energiei anunță că nu va solicita prelungirea măsurii. Potrivit instituției, decizia de a nu cere prelungirea stării de alertă a fost luată în urma analizei evoluțiilor recente de pe piața energetică inclusiv în context regional, și are drept scop revenirea The post Moldova a ieșit din alertă energetică, dar mecanismele de intervenție rămân active....