Mai mulți jurnaliști care au mers la ședința Guvernului, pe 24 iunie, nu au efectuat serviciul militar, susține ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi. Declarația a fost făcută de oficial, fiind întrebat despre numărul persoanelor care nu au făcut armata.
Oficialul a declarat că autoritățile „vor corecta” aceste circumstanțe. Ministrul nu a precizat când anume ar putea recurge la
recrutarea lor.
„Este un număr semnificativ, printre care vă regăsiți și dumneavoastră, care sunteți aici. Dar o să corectăm pe parcurs această discrepanță”, a spus Anatolie Nosatîi.
Totodată, funcționarul a menționat în cadrul declarațiilor făcute că, în opinia sa, reforma salarizării, prin care se reduce vârsta de pensionare pentru militari, este una necesară.
VIDEO Nosatîi întoarce spatele militarilor? „Pensionarea la 33-37 de ani este puțin incorectă”
Articolul VIDEO Nosatîi amenință presa cu armata: Vă regăsiți printre cei care nu au efectuat serviciul militar. Vom corecta apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA





