Membrii corpului de control al premierului au demisionat miercuri dimineață. Anunțul a fost făcut de Alexandru Munteanu, în debutul ședinței cabinetului de miniștri.
Oficialul a precizat membrii corpului său de controlul „nu mai beneficiază de încredere”. Premierul nu a precizat motivul exact al demisiei funcționarilor.
„În urmă evaluărilor și informațiilor analizate în ultima perioadă, am ajuns la concluzia că activitatea componentă a corpului de control nu mai beneficiază din încrederea necesară pentru exercitarea acestei funcții. Vă anunț că membrii corpului de control și-au dat demisia efectiv din această dimineață.
Funcțiile publice nu sunt un privilegiu. Ele presupun responsabilitate. Iar atunci când încrederea necesară pentru exercitarea unei funcții este pierdută, decizia corectă este să facem schimbări. Și asta facem. Deoarece vorbim de profesionalism și integritate, la temelia activităților noastre. Eu am zero toleranță la nerespectarea acestora”, a anunțat Munteanu.
Pe site-ul Guvernului este indicat că din corpul de control al premierului făceau parte Vasile Bolduratu și Angela Roșcov-Ciofu.
Articolul VIDEO „Nu mai beneficiază de încredere”. Munteanu anunță că membrii corpului de control al premierului au demisionat apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA





