Șoferul implicat în accidentul rutier grav produs în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei, în urma căruia doi polițiști de patrulare au decedat, a fost reținut. Informația a fost confirmată pentru Realitatea de Procuratura Generală (PG).
Potrivit PG, pe caz a fost pornită o urmărire penală pentru încălcarea regulilor de securitate a circulației de către persoana care conduce mijlocul de transport.
De asemenea, procurorii din cadrul Oficiului Sîngerei al Procuraturii Bălți urmează să înainteze în instanță un demers privind aplicarea măsurii preventive sub formă de arest preventiv pentru 30 de zile.
Amintim că, tragedia s-a produs marți, 23 iunie, în apropiere de comuna Grigorăuca, unde doi polițiști aflați pe acostament, lângă o autospecială de serviciu staționată cu girofarurile și semnalele luminoase activate, au fost loviți de un automobil de model Volkswagen.
Cei doi agenți, în vârstă de 29 și 25 de ani, au suferit traumatisme grave și au fost transportați la spital, însă au decedat ulterior, în pofida intervențiilor medicilor. Victimele sunt Chiriac Mihail și Dragan Nicolae.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Șoferul care a provocat accidentul din Sîngerei, soldat cu moartea a doi polițiști, a fost reținut apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA





