Negocierile pentru formarea noului Guvern de la București au intrat în impas. După câteva ore de discuții ale liderilor de la Partidul Social Democrat (PSD), Partidul Național Liberal (PNL), Uniunea Salvați România (USR) și Uniunea Democrată Maghiară (UDMR), negocierile s-au blocat. Totul din cauza divergențelor privind semnarea unui protocol înainte de desemnarea premierului. PSD și președintele Nicușor Dan consideră că un astfel de angajament nu poate fi asumat înainte de stabilirea candidatului pentru funcția de prim-ministru. În același timp, USR și-a exprimat rezervele față de semnarea unui acord de susținere reciprocă cu social-democrații.
MAI MULT RADIO MOLDOVA





