Ministrul Finanțelor, Adrian Gavrilița, a întrebat dacă în noua politică fiscală se planifică și impozitarea bisericilor din țară, dar și a donațiilor primite de acestea de la enoriași. „Așteptăm propuneri să vedem dacă se practică în alte state. Trebuie să vedem cum funcționează partea asta. În mod normal, se impozitează veniturile, profiturile, câștigurile. Sincer, nu am intrat în toate detaliile contabilității bisericești, dar abordarea trebuie să fie ca la ONG-uri”, a răspuns șeful de la Finanțe, la emisiunea „Pe față” de la Moldova 1.
MAI MULT UNIMEDIA






