Estonia își va deschide ambasadă în Republica Moldova, în. a doua jumătate a acestui an. Anunțul a fost făcut de premierul Alexandru Munteanu, după întrevederea cu omologul de la Tallin, Kristen Michal.
Cei doi prim-miniștri și-au dat întâlnire la Gdansk. Oficialii au mai discutat despre aprofundarea relațiilor bilaterale, avansarea procesului de integrare europeană a Republicii Moldova, continuarea proiectelor comune în domeniul guvernării electronice și al securității cibernetice, precum și despre combaterea dezinformării și a amenințărilor hibride, dar și despre extinderea cooperării economice.
Totodată, șeful Executivului de la Chișinău a mulțumit Estoniei pentru sprijinul constant acordat parcursului european al Republicii Moldova.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
„Estonia este un partener de încredere și un susținător ferm al integrării europene a Republicii Moldova. Experiența sa în construirea unor instituții moderne, digitalizarea serviciilor publice și consolidarea securității cibernetice reprezintă un model valoros pentru transformarea țării noastre”, a declarat prim-ministrul Alexandru Munteanu.
De asemenea, șefii de Guvern din Moldova și Estonia au punctat în cadrul dialogului importanța sporirii investițiilor estoniene în economia țării noastre. Companiile din acest își extind prezența pe piața din Moldova, contribuind la crearea locurilor de muncă și la dezvoltarea unor noi capacități de producție.
Potrivit datelor pentru anul 2025, volumul schimburilor comerciale dintre Republica Moldova și Estonia a crescut cu 44%, ajungând la 14,43 milioane de euro.
Articolul Estonia își deschide ambasadă la Chișinău. Premierul Munteanu a discutat cu omologul de la Tallin decizia apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA





