În ultimele 24 de ore, polițiștii au înregistrat șase cazuri de escrocherii telefonice. Unul s-a produs în această perioadă, iar alte cinci, comise anterior, au fost raportate de victime abia acum.
Prejudiciul total depășește un milion de lei. Cel mai mare caz a provocat o pagubă de peste 700 de mii de lei. Victima a fost convinsă de persoane care s-au prezentat drept reprezentanți ai unei instituții financiare să își transfere economiile.
Potrivit Poliției, escrocii au contactat victimele prin apeluri telefonice și prin aplicația WhatsApp. Ei s-au dat drept angajați ai unor bănci sau ai altor instituții și le-au convins să transfere bani, să contracteze credite sau să înmâneze numerarul unor pretinși curieri.
În același timp, vigilența cetățenilor a ajutat la prevenirea a 208 tentative de fraudă.
Poliția reamintește că băncile nu solicită niciodată prin telefon transferuri de bani sau coduri de securitate. De asemenea, oamenii sunt îndemnați să nu ofere acces la telefon, să nu instaleze aplicații la cererea unor persoane necunoscute și să nu transmită bani unor persoane pe care nu le cunosc.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Escrocherii de peste un milion de lei în doar 24 de ore: O persoană a pierdut peste 700 de mii de lei apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA



