Acum 100 de ani, pe 26 iunie, presa anunța deschiderea oficială a noului Parlament al României, cu prezenta Casei Regale. În discursul său, regele Ferdinand I sublinia importanța momentului: era primul Parlament al României Mari ales după aceeași lege electorală în toate provinciile țării și în deplină concordanță cu Constituția din 1923.
MAI MULT RADIO MOLDOVA




