Stoltenberg: Ucraina va deveni membră NATO după război, dacă va face reformele necesare

Aliaţii din NATO sunt de acord că Ucraina va deveni membră a Alianţei Nord-Atlantice, iar la reuniunea Consiliului NATO-Ucraina se va conveni asupra recomandărilor de reforme pentru ucraineni, a declarat luni secretarul general al organizaţiei militare occidentale, Jens Stoltenberg, într-o conferinţă de presă, relatează The Guardian.

Cu toate acestea, toţi aliaţii sunt în continuare de acord că o aderare deplină rămâne imposibilă în mijlocul războiului, chiar dacă modalităţile de apropiere între Ucraina şi NATO continuă, a adăugat el.

„Este prea devreme pentru a spune exact care va fi decizia pe care o vom lua la summitul de la Washington. Toţi aliaţii sunt de acord că, în plin război, aderarea deplină nu este posibilă, dar, bineînţeles, vom continua să analizăm pentru a aborda modul în care putem apropia şi mai mult Ucraina şi NATO”, a declarat secretarul general al NATO.

Între timp, aliaţii continuă să sprijine Kievul în a se apăra de agresiunea rusă. În această lună, Germania şi Ţările de Jos au promis 10 miliarde de euro pentru Ucraina, iar România a deschis un centru de antrenament pe avioane F-16 pentru piloţii ucraineni. Aliaţii, inclusiv SUA şi Finlanda, trimit mai multe sisteme de apărare aeriană şi muniţie pentru a proteja oraşele ucrainene de atacurile ruseşti, a arătat secretarul general al NATO.

„Aliaţii NATO urmăresc şi pun în aplicare deciziile pe care le-am luat cu privire la Ucraina şi la aderarea sa la NATO la summitul nostru de la Vilnius din iulie anul acesta. Am luat trei decizii importante. În primul rând, am scurtat calea de aderare a Ucrainei de la un proces în două etape la un singur pas, prin eliminarea cerinţei privind un plan de acţiune pentru aderarea Ucrainei, astfel încât acest pas a fost deja făcut. În al doilea rând, am înfiinţat un Consiliu NATO-Ucraina, care este un organism important în cadrul căruia Ucraina şi toţi aliaţii NATO se reunesc la aceeaşi masă, cu aceleaşi drepturi şi obligaţii, şi care este un organism în cadrul căruia putem lua decizii împreună, astfel încât Ucraina se apropie în mod semnificativ de NATO prin înfiinţarea unui organism de luare a deciziilor. Acest Consiliu se va reuni pentru prima dată la nivel de miniştri de externe în această săptămână. În al treilea rând, am convenit asupra unui program cuprinzător şi substanţial pentru asigurarea interoperabilităţii depline între forţele ucrainene şi forţele NATO. Acest lucru îi va ajuta, bineînţeles, să se apropie de noi, să fie mai capabili să opereze împreună cu forţele NATO. Pe lângă aceasta, desigur, faptul că aliaţii NATO livrează F-16, tancuri de luptă, artilerie, instruire, toate acestea ajută Ucraina, într-un mod foarte practic, să se apropie de NATO, deoarece sunt din ce în ce mai capabili să opereze şi să lucreze împreună cu soldaţii NATO şi pe baza doctrinelor şi procedurilor de instruire ale NATO”, a arătat Jens Stoltenberg.

Pe de altă parte, Stoltenberg a subliniat că Ucraina este cea care decide să negocieze orice pace pe care doreşte să o convină cu Rusia, când şi dacă va veni timpul pentru discuţii de pace. „Este la latitudinea Ucrainei să decidă care sunt modalităţile acceptabile de a pune capăt acestui război. Responsabilitatea noastră este de a sprijini Ucraina şi de a le permite ucrainenilor să elibereze cât mai mult teritoriu posibil şi de a-i pune în cea mai bună poziţie posibilă, atunci când sau dacă vor putea începe negocierile”, a subliniat şeful NATO.

Războaiele sunt prin natura lor imprevizibile, a declarat Stoltenberg. Pe de altă parte, el a spus că NATO nu a văzut niciun semn că preşedintele Vladimir Putin ar avea de gând să facă pace, ci, dimpotrivă, că plănuieşte şi mai mult război. „Aşadar, ceea ce ştim este că cu cât oferim mai mult sprijin militar Ucrainei, cu atât mai puternică va fi poziţia lor pe câmpul de luptă şi cu atât mai puternică va fi poziţia lor la o eventuală masă de negocieri”, a explicat Stoltenberg.

El a mai spus că aderarea Suediei la NATO – care mai aşteaptă ratificarea Turciei şi Ungariei – îi va face pe toţi aliaţii „mai siguri” şi a cerut celor două ţări să finalizeze procedurile.

ULTIMA ORĂ

ULTIMA ORĂ

Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor universitare

Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor de licență, masterat și doctorat, dar și în alte activități academice. Prevederea...

BREAKING NEWS | Ungaria a amânat deschiderea unor noi capitole de negociere pentru Ucraina și Moldova în procesul de integrare europeană

Kievul și Chișinăul au făcut un pas important spre UE după ce statele membre au aprobat în unanimitate, pe 15 iunie, deschiderea primului capitol...

Important

Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor universitare

Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor de licență, masterat și doctorat, dar și în alte activități academice. Prevederea se regăsește în Regulamentul-cadru privind integritatea academică în instituțiile de învățământ superior, aprobat miercuri de Guvern, transmite IPN. Documentul introduce pentru prima dată reguli unitare privind utilizarea inteligenței artificiale în universități. Potrivit acestuia, instrumentele AI pot fi folosite doar în condițiile stabilite de fiecare instituție...

Accidente grave: Sistemul eCall va alerta automat Serviciul 112

În cazul accidentelor rutiere grave, sistemul eCall, conectat la senzorii vehiculului, va detecta impactul și va iniția automat un apel către numărul unic de urgență 112, fără intervenția șoferului sau a pasagerilor. Totodată, apelul va putea fi efectuat și manual, prin apăsarea unui buton instalat la bordul automobilului. Sistemul va deveni funcțional începând cu luna mai 2027.

Premierul Alexandru Munteanu merge în Polonia: Va participa la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei

Prim-ministrul Alexandru Munteanu efectuează în perioada 24–26 iunie 2026 o vizită de lucru la Gdańsk, Polonia, unde participă la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei (URC2026). Șeful Guvernului va lua parte la deschiderea conferinței și la sesiunea plenară dedicată sprijinirii Ucrainei și planurilor de reconstrucție post-conflict.În marja evenimentului, premierul are programate întrevederi bilaterale cu mai mulți oficiali europeni, printre care prim-miniștrii Poloniei, Donald Tusk, Albaniei, Edi Rama, Estoniei, Kristen Michal, precum și...

Controverse privind cazarea muncitorilor străini în căminele UTM: Socialiștii critică decizia, MEC o justifică

Deputații socialiști critică decizia de a găzdui temporar muncitori străini în unele cămine administrate de Universitatea Tehnică a Moldovei (UTM) și cer ca acestea să fie utilizate exclusiv pentru cazarea studenților. În replică, Ministerul Educației și Cercetării (MEC) susține că toți studenții UTM care au depus cereri de cazare pentru anul universitar în curs au primit un loc în cămin.

Accident la Sângerei: două mașini s-au ciocnit din cauza fumului de la o autocisternă în flăcări

O autocisternă care transporta combustibil a luat foc pe traseul din apropierea satului Mihailovca, raionul Sângerei. Din cauza fumului dens degajat de incendiu, două automobile s-au ciocnit după ce șoferii au ignorat restricțiile de circulație impuse pe acel sector de drum. În urma impactului, patru persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale, transmite IPN. Potrivit Inspectoratului General al Poliției, la spital au ajuns ambii conducători auto și doi...

Stephan Negru a semnat cu Swindon Town: Internaționalul moldovean rămâne în fotbalul englez

Fundașul echipei naționale a Moldovei, Stephan Negru, își va continua cariera în fotbalul englez la Swindon Town. Clubul din League Two, al 4-lea eșalon valoric din Anglia, a anunțat oficial transferul internaționalului moldovean, care a semnat un contract valabil pentru următorii doi ani, anunță Federația Moldovenească de Fotbal (FMF).

Campionatul Mondial de fotbal: internaționalul paraguayan Miguel Almirón a fost suspendat pentru meciul cu Australia

Miguel Almirón a devenit primul fotbalist eliminat la Campionatul Mondial în baza așa-zisei „Legi Vinícius Júnior”, iar FIFA a anunțat și pedeapsa oficială. Almirón va executa o suspendare de un meci după cartonașul roșu primit în partida câștigată de Paraguay în fața Turciei cu scorul de 1:0. Mijlocașul sud-american a fost eliminat direct, după ce și-a acoperit gura în timpul unei dispute verbale cu un adversar.