Consumul de gaze al României a crescut din cauza presiunii suplimentare din Republica Moldova

Consumul de gaze al României s-a majorat în această lună cu aproximativ 14% comparativ cu perioada similară a anului trecut, în linie cu estimările operatorului de transport și sistem național, Transgaz.

În plus, o presiune suplimentară pe piață vine din partea Republicii Moldova, care și-a dublat importurile din România, relevă analiza Profit.ro.

În această săptămână, România a consumat zilnic peste 320 GWh, cu 40 GWh sau 14% peste nivelul din perioada similară a anului trecut, când consumul intern se ridica în aproprierea nivelului de 280 GWh.

Profit.ro a anunțat încă din vară că Transgaz estimează o creștere a consumului intern de gaze de aproape 14% pentru următoarea iarnă comparativ cu cea precedentă. În cazul confirmării prognozei, necesarul de import va crește, iar prețurile, și așa ridicate, vor fi supuse unei presiuni suplimentare, semnala Profit.ro.

Așa cum anticipa Profit.ro, prețurile au urcat în această perioadă la 200 lei/MWh, cu 30 lei sau 18% peste cele din aceeași perioadă a anului trecut, când se situau la 170 lei/MWh.

O presiune suplimentară pe piața de gaze vine și din partea Republicii Moldova, care importă în prezent gaze din România aproape de maximul capacității tehnice de transport dintre cele 2 state, într-un ritm de peste 2 ori mai ridicat decât cel de anul trecut.

Dacă pe 21 și 22 octombrie 2024, Chișinăul importa din România 12,5, respectiv 28 GWh, în primele două zile ale acestei săptămâni, volumul importurilor a fost de 50,5, respectiv 53,5 GWh.

Vestea bună este că nivelul producției s-a situat la aproximativ același nivel, undeva la 250 GWh/zi, în pofida declinului natural cauzat de îmbătrânirea zăcămintelor.

Vestea rea este că, în comparație cu iarna trecută, în care România a intrat cu depozitele pline, pe 1 noiembrie, debutul iernii, volumul gazului depozitat va fi mai mic cu aproximativ 0,5 TWh.

În prezent, România are înmagazinați 33,03 TWh (97,5% din capacitatea totală), cu 0,83 TWh sub capacitatea tehnică disponibilă.

Pentru a avea depozitele pline până pe 1 noiembrie, ar rebui injectați zilnic peste 100 GWh/zi, iar ritmul din ultima perioadă a fost net inferior, de 30-35 GWh/zi.

Pentru joi, Transgaz estima o creștere a volumelor depozitate la 50 GWh, însă și acest nivel se situează la jumătatea celui necesar pentru umplerea depozitelor.

Iarna trecută, în pofida gradului ridicat de umplere a depozitelor, au existat zile cu probleme de alimentare, companiile românești fiind nevoite să achite prețuri ridicate pentru a-și asigura surse de import care să compenseze reducerea capacității de extragere de la finalul sezonului, când s-a instalat o vreme mai rece.

În această iarnă însă, România se va confrunta, pe lângă scăderea naturală a producției, de aproximativ 2-3%, și cu o majorare a consumului intern, de aproape 15%, dar și o creștere a exporturilor către Republica Moldova.

Potrivit unui document analizat de Profit.ro în vară, Transgaz estima că, în perioada noiembrie 2025-martie 2026, consumul intern se va ridica la 7,39 miliarde metri cubi (mc), cu aproape 14% peste cel din iarna 2024/2025 (de 6,49 miliarde mc) și cu 18% peste cel din iarna 2023/2024, respectiv cu o pătrime peste cel din iarna 2022/2023.

Probabil că Transgaz ia în calcul o iarnă mai grea, similară celei trecute, care va conduce la o majorare a consumului casnic, dar și lansarea unor unități de producere a energiei pe gaze, care ar trebui cel puțin parțial, să devină funcționale.

În plus, spre deosebire de iernile trecute, capacitatea de import prin punctul de la Negru Vodă este limitată, în urma licitațiilor organizate, Ucraina și Transnistria rezervând capacități importante, de 2,5 milioane mc, respectiv 2 milioane mc de gaze pe zi.

Astfel, din capacitatea totală de 14,5 milioane mc de la Negru Vodă, la iarnă, disponibilă pentru furnizorii autohtoni va fi doar o capacitate de cel mult 10 milioane mc.

Iar acesta este doar începutul, anul 2026, când încă nu va începe să producă cel mai important zăcământ de la Marea Neagră, Neptun Deep, urmând a fi cel mai dificil.

Potrivit Transgaz, “în următorii 3-4 ani, în România, se estimează o creștere a consumului de gaze naturale cu circa 10 miliarde metri cubi de gaze naturale, prin construirea centralei electrice de la Mintia cu o capacitate de producție de 1700 MWh și un consum de 2,5 miliarde metri cubi de gaze pe an, prin construcția celor două centrale pe co-generare de la Ișalnița și Turceni, din cadrul planului de restructurare al CEO, aprobat deja de Comisia Europeană, cu o producție de 1.200 MWhși un consum de 1,5 miliarde metri cubi gaze naturale, prin finalizarea lucrărilor la Centrala de la Iernut, cu o capacitate de producție de 450 MWh și un consum de 1 miliard metri cubi gaze naturale, dar și prin repornirea Combinatului de îngrăsăminte Azomureș, care consumă anual 1,2 miliarde metri cubi gaze naturale, prin repornirea Combinatului chimic de la Piatra-Neamț, care consumă peste 0,8 miliarde metri cubi gaze naturale pe an”.

În plus, un consum aditional estimat de 3 miliarde metri cubi pe an va veni din partea localităților care se vor racorda la rețeaua de gaze naturale, unde autoritățile locale au pregătit deja proiecte de distribuție folosind instrumentele aflate la dispoziție: PNRR, Fondul de Modernizare, RepowerEU, sau Programele Guvernamentale, precum Anghel Saligny.

 

ULTIMA ORĂ

Renato Usatîi propune două soluții pentru recuperarea banilor pierduți de victimele escrocheriilor online

Liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi, anunță două soluții prin...

VIDEO | Renato Usatîi cere investigarea unei rețele internaționale care ar fi prejudiciat mii de cetățeni moldoveni

Președintele Partidului Nostru, Renato Usatîi, a declarat că victime...

ULTIMA ORĂ

Dobânzile la depozite și creditele bancare se adâncesc în teritoriul negativ GRAFICE

Ratele reale la depozitele bancare și creditele acordate de bănci înregistrează între 9 și 12 luni de când au trecut din nou în teritoriu negativ....

VIDEO | Ion Ceban atacă reforma fiscală a PAS: „Viața în Moldova se va scumpi cu 20%. Oamenii cu venituri mici nu vor face...

Primarul general al Chișinăului și liderul MAN, Ion Ceban, a atacat vehement pachetul de modificări fiscale propus de Guvernul PAS, avertizând că prețurile vor...

Important

Dobânzile la depozite și creditele bancare se adâncesc în teritoriul negativ GRAFICE

Ratele reale la depozitele bancare și creditele acordate de bănci înregistrează între 9 și 12 luni de când au trecut din nou în teritoriu negativ. În condițiile accelerării inflației, a menținerii ratei cheie de către BNR și a unui excedent de lichiditate, ratele de dobândă au continuat să scadă, atât nominal, cât și real, relevă analiza Profit.ro.The post Dobânzile la depozite și creditele bancare se adâncesc în teritoriul negativ...

Vârsta de pensionare ar putea crește la 70 de ani în Germania. Este analizată și crearea unui nou fond național de pensii

Germania analizează o reformă a pensiilor care ar putea crește gradual vârsta de pensionare la 70 de ani și introduce un fond public de investiții pentru susținerea sistemului.The post Vârsta de pensionare ar putea crește la 70 de ani în Germania. Este analizată și crearea unui nou fond național de pensii first appeared on Nexta.ro.

Vârsta de pensionare ar putea crește la 70 de ani în Germania. Este analizată și crearea unui nou fond național de pensii

Germania analizează o reformă a pensiilor care ar putea crește gradual vârsta de pensionare la 70 de ani și introduce un fond public de investiții pentru susținerea sistemului.The post Vârsta de pensionare ar putea crește la 70 de ani în Germania. Este analizată și crearea unui nou fond național de pensii first appeared on Nexta.ro.

România „reformată” de Bolojan: peste 21.000 de firme închise și un val de dizolvări în 2026

După ce zeci de mii români au fost dați afară în urma măsurilor lui Bolojan, piața muncii rămâne și fără mii de firme. Potrivit Oficiului Național al Registrului Comerțului, numărul companiilor dizolvate a crescut cu peste 20% în primele 4 luni ale acestui an și a ajuns la aproape 21.000 de firme care au fost închise, potrivit Realitatea PLUS.The post România „reformată” de Bolojan: peste 21.000 de firme închise...

România „reformată” de Bolojan: peste 21.000 de firme închise și un val de dizolvări în 2026

După ce zeci de mii români au fost dați afară în urma măsurilor lui Bolojan, piața muncii rămâne și fără mii de firme. Potrivit Oficiului Național al Registrului Comerțului, numărul companiilor dizolvate a crescut cu peste 20% în primele 4 luni ale acestui an și a ajuns la aproape 21.000 de firme care au fost închise, potrivit Realitatea PLUS.The post România „reformată” de Bolojan: peste 21.000 de firme închise...

La 10 ani de la Brexit: Londra rămâne o forță financiară globală, dar pierde teren în fața SUA și a marilor centre din UE

Înaintea referendumului din 2016 privind ieşirea Marii Britanii din Uniunea Europeană, directorul general al JPMorgan, Jamie Dimon, avertiza că banca ar putea muta până la 4.000 de locuri de muncă din Regatul Unit dacă britanicii votează pentru Brexit.The post La 10 ani de la Brexit: Londra rămâne o forță financiară globală, dar pierde teren în fața SUA și a marilor centre din UE first appeared on Nexta.ro.

Hyundai vrea să cumpere participaţia SoftBank în Boston Dynamics, pentru 325 de milioane de dolari

Grupul sud-coreean Hyundai Motor intenţionează să cumpere participaţia de 9,65% pe care SoftBank o mai deţine în compania americană de robotică Boston Dynamics, într-o tranzacţie evaluată la aproximativ 325 de milioane de dolari, potrivit publicaţiei sud-coreene Maeil Business Newspaper, citată de Reuters.The post Hyundai vrea să cumpere participaţia SoftBank în Boston Dynamics, pentru 325 de milioane de dolari first appeared on Nexta.ro.