Deputata Olga Cebotari a anunțat că și-a depus demisia din funcția de membru al Comitetului Executiv Politic al Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, din care a făcut parte din 2023, decizie motivată de modul în care a fost decisă extinderea acestui organ de conducere.
Olga Cebotari a scris pe pagina sa de facebook că această măsura a fost adoptată fără o consultare amplă și fără o argumentare clară.
„Pe la spatele altor membri ai Comitetului Executiv Politic a fost pregătită extinderea acestui organ, fără o argumentare clară a necesității unei astfel de măsuri și fără o discuție deschisă între colegi. Consider că această acțiune urmărește configurarea unei majorități comode în interiorul acestui organ, creând premisele unui proces decizional controlat și previzibil, în care opiniile divergente riscă să fie ignorate sau marginalizate. Nu pot accepta să fac parte dintr-o structură în care dezbaterea autentică este înlocuită de validarea formală a unor decizii prestabilite și nu îmi pot asuma responsabilitatea pentru hotărâri care nu mă reprezintă și cu care nu sunt de acord. În acest context, am luat această decizie, pe care o consider corectă”, a scris Cebotari.
Cebotari a precizat însă că demisia vizează exclusiv calitatea de membru al Comitetului Executiv Politic, menționând că își păstrează statutul de deputată a fracțiunii PSRM, precum și funcțiile de conducere în cadrul Departamentului Relații Externe și Departamentului de Femei al partidului.
Ea a subliniat că rămâne activă în politică și că își va continua activitatea în Parlament și în cadrul formațiunii, după revenirea în țară în luna septembrie.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Ruptură în PSRM? Un lider al formațiunii și-a anunțat demisia din Comitetul Executiv Politic apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA



