Imnul Moldovei a răsunat la Consiliul UE. Delegația Moldovei, în frunte cu Maia Sandu, a fost întâmpinată la al doilea Summit Moldova – Uniunea Europeană de către Antonio Costa și Ursula von der Leyen.
Înainte de eveniment, oficialii au ascultat intonarea imnului Republicii Moldova și imnului Uniunii Europene. Melodiile au răsunat live, fiind cântate de orchestră.
Au urmat declarații la debutul evenimentului. Președinta a apreciat colaborarea Moldovei și Uniunii Europene. Pe de altă parte, liderii UE au apreciat progresele țării noastre în procesul de aderare.
Potrivit Președinției Republicii Moldova, Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană este un format de dialog la nivel înalt, fiind la a doua ediție. La reuniunea din acest an, liderii europeni și Maia Sandu vor discuta despre pașii următori ai negocierilor și agenda de reforme a Republicii Moldova.
Agenda summitului va include, de asemenea, subiecte privind situația regională, consolidarea cooperării în domeniul securității și apărării și al energiei, precum și sprijinul UE pentru dezvoltarea economică a Republicii Moldova.
Articolul VIDEO Imnul Moldovei a răsunat în inima UE. Cum a fost întâmpinată delegația Moldovei la summitul din Bruxelles apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA



