Echipele Mobile ale Serviciului Vamal au descoperit 13 automobile dezmembrate într-o unitate auto din localitatea Chetrosu, raionul Anenii Noi. Potrivit informațiilor, mașinile fuseseră introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova în regim de admitere temporară, însă au rămas peste termenul legal de ședere. În loc să fie scoase din țară sau regularizate, acestea au ajuns să fie transmise spre dezmembrare.
Automobilele au fost ridicate și luate la păstrare. Între timp, au fost demarate investigații pentru a stabili cine se face responsabil de încălcarea regulilor vamale și cum au ajuns mașinile să fie dezmembrate.
Potrivit legii, autoturismele cu numere străine pot circula în Republica Moldova în regim de admitere temporară pentru maximum 180 de zile într-un interval de 12 luni, fără drept de vânzare sau dezmembrare. Depășirea acestui termen sau încălcarea condițiilor regimului vamal se sancționează cu amenzi cuprinse între 4.200 și 65.000 de lei pentru fiecare vehicul, la care se adaugă obligația de achitare a drepturilor de import.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Mașini cu termenul de ședere expirat, găsite dezmembrate într-un service din Chetrosu apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA



