Fermierii au anunțat un nou protest. Pe 24 iunie, aceștia ar urma să iasă cu tehnica agricolă în mai multe raioane și pe traseele naționale.
Despre posibile proteste, agricultorii au anunțat încă de săptămâna trecută. Aceștia sunt nemulțumiți de discuțiile au autoritățile, posibila majorare a TVA „pentru fermierii micro, mici și mijlocii după majorarea cotei la 20 %”. Potrivit lor, creșterea taxei ar putea genera scumpiri la alimente, medicamente, gaz și energia electrică.
„Dacă nu se acceptă păstrarea cotei nominale de TVA la 8% în sectorul agrar, atunci unicul compromis acceptat de Forța Fermierilor ar fi menținerea pe conturile agricultorilor diferenței de 12%, fără plata acestei în buget. Ar fi o soluție bună și pentru protejarea pieții interne în condițiile când toate importurile ale produselor agroalimentare urmează să fie taxate cu TVA 20%”, au transmis agricultorii.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Ministra agriculturii, Ludmila Catlabuga, a punctat în studioul Realitatea TV că va sprijini fermierii și că aceștia au dreptul să organizeze manifestații.
Echipa Realitatea a discutat și cu mai mulți deputați din Parlament despre nemulțumirile fermierilor. Ion Chicu și Igor Dodon au susținut că atunci când erau la guvernare, circumstanțele în care protestau agricultorii erau altele, iar autoritățile discutau cu ei.
Pe de altă parte, Igor Grosu a spus că discută subiectul noii politici fiscale inclusiv cu ministra de resort Ludmila Catlabuga, iar Dorian Istratii a punctat că agricultorii vor mai mulți bani.
Ce soluții mai propun aleșii poporului, aflați din materialul atașat.
[bzplayer youtube=”https://youtu.be/nWLS4n0Ewg4″ muted=”false”]
Articolul VIDEO Fermierii anunță protest pe 24 iunie. Deputații răspund ce pot face pentru ei apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA



