Miruță acuză o alianță între PSD și AUR: „În fața camerelor se atacă, iar în spatele ușilor închise își negociază sprijinul reciproc”

Radu Miruță (USR) a acuzat, printr-o postare pe pagina sa de Facebook, o alianță între AUR și PSD. Ministrul interimar al Transporturilor susține că un acord politic între cele două formațiuni pentru susținerea Guvernului Veștea ar ”contrazice direcția stabilită prin strategiile de securitate ale României”. Miruță a subliniat că niciun interes de partid nu poate fi pus deasupra interesului național.

Miruță susține că PSD și AUR au un acord politic pentru susținerea Guvernului Veștea

”România de astăzi nu are nevoie ca un partid precum AUR să primească un rol central în formarea viitorului guvern.
Un guvern Veștea–PSD care depinde de voturile AUR și îi oferă relevanță politică unui partid ai cărui lideri au declarat că Rusia nu reprezintă o amenințare semnificativă pentru flancul Estic (Ro) și pentru NATO ridică o problemă serioasă de securitate (link în primul comentariu).
De ce? Pentru că atât Strategia Națională de Apărare a României, cât și documentele strategice ale NATO definesc Rusia drept o amenințare majoră la adresa securității euroatlantice. Poziția exprimată de AUR prin vocea lui George Simion intră în contradicție directă cu această evaluare, iar PSD nu dă 2 bani și se aliază cu cei aflați pe contrasens cu interesul de securitate al României”, a subliniat Radu Miruță.

Miruță: ”PSD și AUR au mai jucat astăzi un episod din spectacolul ipocriziei politice”

Miruță susține că PSD și AUR au jucat azi un episod din ”spectacolul ipocriziei politice”. Ministrul interimar al Transporturilor a punctat că în fața camerelor cele două formațiuni se atacă, iar în spatele ușilor închise își negociază sprijinul reciproc.
”Un acord politic între PSD și AUR pentru susținerea unui guvern contrazice direcția stabilită prin strategiile de securitate ale României. Niciun interes de partid nu poate fi pus deasupra interesului național, mai ales atunci când vorbim despre apărare și securitate.
Guvernul Veștea are nevoie de voturile AUR pentru a trece. George Simion i-a chemat pe liderii PSD să accepte această realitate politică, iar PSD se conformează, încercând în același timp să păstreze aparența că nu există o apropiere între cele două partide.
PSD și AUR au mai jucat astăzi un episod din spectacolul ipocriziei politice: în fața camerelor se atacă, iar în spatele ușilor închise își negociază sprijinul reciproc.
Guvernul propus de PSD a ajuns la vot doar cu acordul tacit al AUR. Fără acest sprijin, procedura nici nu ar fi putut merge mai departe.
Dacă acest cabinet va fi instalat, va fi și datorită voturilor AUR. George Simion nu va avea miniștri în guvern, dar va putea revendica faptul că a contribuit la aducerea PSD la putere — o performanță greu de explicat pentru cineva care promitea că va „dărâma sistemul”.
În final, cea mai solidă alianță din politica românească pare să fie cea dintre PSD și AUR. Restul rămân declarații pentru televiziuni”, a încheiat Miruță.

The post Miruță acuză o alianță între PSD și AUR: „În fața camerelor se atacă, iar în spatele ușilor închise își negociază sprijinul reciproc” first appeared on Nexta.ro.

MAI MULT NEXTA.RO

ULTIMA ORĂ

ULTIMA ORĂ

Condiție clară pusă de Zelenski în UE la negocierile cu Rusia: „Ucraina va decide!”

Ucraina va decide cine reprezintă Europa în eventualele negocieri cu Rusia, a declarat preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski într-un interviu, transmite Reuters, citat de presa...

VIDEO | Ministrul Sănătății, aviz negativ la reforma fiscală, Emil Ceban: „Această reformă va distruge sistemul medical. Spitalele nu vor face față”

Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a emis aviz negativ asupra proiectului politicii fiscale pentru 2027, avertizând că introducerea TVA în sectorul medical va genera scumpiri...

Important

Condiție clară pusă de Zelenski în UE la negocierile cu Rusia: „Ucraina va decide!”

Ucraina va decide cine reprezintă Europa în eventualele negocieri cu Rusia, a declarat preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski într-un interviu, transmite Reuters, citat de presa română.

Petrișor Peiu: „Am fost surprins de declarația lui George Simion că îl așteaptă la discuții pe Adrian Veștea”

În cadrul emisiunii „Marius Tucă Show”, Petrișor Peiu, senator AUR și lider al grupului parlamentar AUR din Senatul României a vorbit despre poziția partidului său față de noul guvern. Urmărește aici, integral, emisiunea Marius Tucă Show.  Petrișor Peiu, despre apelul lui George Simion În cadrul emisiunii „Marius Tucă Show”, senatorul AUR Petrișor Peiu a spus că a fost surprins de declarația lui George Simion, potrivit căreia îl așteaptă la discuții pe...

Premierul desemnat Adrian Veștea, după negocierile cu George Simion: Am discutat măsuri economice

Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, după ieșirea de la negocierile cu AUR, că a discutat „măsuri economice” cu George Simion, în contextul în care caută susținerea necesară pentru guvernul propus. The post Premierul desemnat Adrian Veștea, după negocierile cu George Simion: Am discutat măsuri economice first appeared on Nexta.ro.

Crin Antonescu: „Sper ca în seara asta să avem un guvern, oricât de tare s-ar isteriza unii!”

Fostul președinte al PNL, Crin Antonescu, a transmis un apel la responsabilitate politică și la depășirea tensiunilor dintre partidele parlamentare, afirmând că principala prioritate a României este formarea rapidă a unui guvern stabil.The post Crin Antonescu: „Sper ca în seara asta să avem un guvern, oricât de tare s-ar isteriza unii!” first appeared on Nexta.ro.

Adrian Veștea oferă detalii despre discuția purtată cu AUR: „În această seară vom merge la învestire”

Candidatul la funcția de premier, Adrian Veștea, a declarat că a discutat cu reprezentanții AUR, luni seară, „o serie de măsuri economice” pe care și le doresc aceștia. „am deschidere pentru orice solicitare care poate duce la o mai bună guvernare”, a spus el, la ieșirea din sediul formațiunii conduse de George Simion. Știre în …The post Adrian Veștea oferă detalii despre discuția purtată cu AUR: „În această seară...

Fără farmacie, problema localnicilor din Climăuții de Jos: Pentru medicamente merg zeci de kilometri

Una dintre cele mai mari probleme ale locuitorilor satului Climăuții de Jos, raionul Șoldănești, este lipsa unei farmacii care să le asigure accesul la medicamente în caz de urgență. Mica farmacie improvizată în cadrul punctului medical a fost închisă, iar despre deschiderea unei alte farmacii nu se știe când va avea loc. Până la găsirea unei soluții, oamenii apelează la vecini sau merg cu transportul propriu la Șoldănești ori...

Lucian Bode, după ce i s-a cerut demisia din partid: Am rămas cu toţii şocaţi de această decizie a unui grup restrâns din conducerea...

Deputatul PNL Lucian Bode, fost secretar general al partidului, a declarat luni, după ce i s-a cerut demisia din partid, că au rămas cu toţii şocaţi de această decizie a unui grup restrâns din conducerea PNL, care astăzi duce partidul într-o direcţie, în opinia mea, greşită.The post Lucian Bode, după ce i s-a cerut demisia din partid: Am rămas cu toţii şocaţi de această decizie a unui grup restrâns...