Una dintre cele mai mari probleme ale locuitorilor satului Climăuții de Jos, raionul Șoldănești, este lipsa unei farmacii care să le asigure accesul la medicamente în caz de urgență. Mica farmacie improvizată în cadrul punctului medical a fost închisă, iar despre deschiderea unei alte farmacii nu se știe când va avea loc. Până la găsirea unei soluții, oamenii apelează la vecini sau merg cu transportul propriu la Șoldănești ori în alte localități pentru a procura chiar și cele mai obișnuite medicamente.
MAI MULT RADIO MOLDOVA




