Chișinăuienii spun că se descurcă cu căldura, unii menționând că vara trecută a fost chiar mai grea, cu temperaturi de până la 32 de grade. Cei care lucrează la birou recunosc că se bazează pe aparatele de aer condiționat, în timp ce alții spun că aerul mai răcoros din anumite ore ale zilei îi ajută să reziste.
Cât despre sfaturile pentru zilele caniculare, locuitorii recomandă evitarea alcoolului, purtarea hainelor de culori deschise și consumul de ceai fierbinte, despre care spun că ajută organismul să se răcorească. Cu toate acestea, mulți recunosc că, în fața caniculei, omul nu prea are ce face.
[bzplayer youtube=”https://www.youtube.com/watch?v=MI2Brjiq4fo” muted=”false”]
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul ”Fără alcool, dar cu ceai fierbinte!” Ce metode folosesc moldovenii pentru a se salva de caniculă apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA



