Cu ajutorul unei subvenții de aproape cinci milioane de lei oferite de stat, un tânăr fermier din satul Grigorievca, raionul Căușeni, a înființat o plantație modernă de viță-de-vie pe o suprafață de 13 hectare. Pentru a concura pe piețele internaționale, podgoria a fost dotată cu un sistem de susținere de tip Pergola și cu un complex italian de irigare prin picurare. În această toamnă, agricultorul urmează să culeagă prima recoltă, destinată integral exportului în Uniunea Europeană.
MAI MULT RADIO MOLDOVA




