Deputații, consilieri municipali și activiști ai PSRM au depus flori la Focul Veșnic de la Complexul Memorial al Gloriei Militare „Eternitate” din Chișinău azi, 22 iunie, ”în memoria celor căzuți în Marele Război pentru Apărarea Patriei”.
Participanții la ceremonie au păstrat un minut de reculegere, iar președintele PSRM, Igor Dodon, a declarat că 22 iunie este una dintre cele mai tragice date din istoria poporului nostru.
”Sute de mii de compatrioți au luptat pe front, contribuind la apropierea Marii Victorii. Păstrăm vie memoria eroilor învingători și îi comemorăm pe toți cei care și-au dat viața pentru pace și libertate (…) Nimeni nu este uitat, nimic nu se uită”, a subliniat Igor Dodon.
La 22 iunie 1941, Germania nazistă și aliații săi au lansat Operațiunea Barbarossa, declanșând invazia a Uniunii Sovietice pe întregul front de est.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Socialiștii, cu flori la Eternitate: ”Am comemorat memoria celor căzuți în Marele Război pentru Apărarea Patriei” apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA



