În perioada 19–21 iunie, Poliția a înregistrat șapte sesizări privind fraudele telefonice, cu un prejudiciu total de aproximativ 900 de mii de lei.
Potrivit oamenilor legii, trei dintre escrocherii au avut loc chiar în zilele menționate, în timp ce celelalte au fost comise anterior, dar au fost raportate mai târziu de victime.
În același interval, autoritățile spun că vigilența cetățenilor a ajutat la prevenirea a 242 de tentative de fraudă.
Escrocii folosesc cel mai des metode de „inginerie socială”, apelând la identități false ale unor instituții și companii cunoscute — precum Banca Națională a Moldovei, Ministerul Finanțelor, Poliția, Moldtelecom sau Premier Energy — pentru a câștiga încrederea oamenilor. De asemenea, rămân frecvente și tentativele prin platforme fictive de investiții.
Majoritatea apelurilor suspecte apar în zilele lucrătoare, când infractorii încearcă să imite programul instituțiilor publice pentru a părea mai credibili, atenționează oamenii legii.
Poliția reamintește: la orice apel suspect, închideți imediat și sunați la 112.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de
Articolul Șapte cazuri de fraude telefonice, raportate în trei zile: Victimele au pierdut sute de mii de lei apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA



