Concursul pentru ocuparea funcției de Director general al S.A. „Moldtelecom” a trecut la o nouă etapă. Comisia de selectare informează că, în urma examinării dosarelor depuse, au fost admiși la etapa următoare a concursului candidații Viorel Motorniuc și Andrei Preașcă.
În prezent, Viorel Motorniuc deține funcția de conducător interimar al Moldtelecom. Anterior, acesta deținut funcția de consilier al premierului Natalia Gavrilița. Motorniuc a mai deținut funcția de director comercial la Bemol, dar și la Orhei-Vit. În perioada anilor 2013-2015 a deținut funcția de director de vânzări la SA Franzeluța.
Andrei Preașcă în prezent este director Comercial la Grupul de companii Eragreat. În perioada 2001- noiembrie 2024 a fost director la Orange Moldova.
Funcția de director al Moldtelecom este vacantă din ianuarie 2025, după ce Alexandru Ciubuc și-a dat demisia.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Doi candidați la funcția de director Moldtelecom. Cine sunt aceștia apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA





