Obiectivul reformei salariale este să susțină oamenii care muncesc, a declarat ministrul Finanțelor, Andrian Gavrilița, în cadrul emisiunii Internetu’ Grăiește. Oficialul a menționat, de asemenea, că urmare a noilor reglementări, povara totală asupra lefurilor să fie redusă, iar veniturile populației să crească.
Gavrilița a mai făcut referire la echitate între impozitele achitate de anumite categorii de cetățeni. În opinia sa, noile măsuri vor oferi posibilitatea oamenilor de afaceri să facă mai simplu angajări.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
„Stimulentele, fie că este vorba de scutire personală sau indemnizație pentru muncă, vin să remunereze suplimentar oamenii care muncesc. Adică nu venim cu ajutoare majorate pentru șomaj, pentru odihnă, pentru pasivitate, pentru orice altceva. Venim cu măsuri cât mai țintite, anume ca să creem, să facem viața mai bună pentru cei care muncesc sau pentru cei care din careva considerente nu pot să o facă”, a spus ministrul.
[bzplayer mp4=”https://cloud.realitatea.group/video/realitatea.md/gavrilița-post.mp4″ muted=”false” thumbnails=”true”]
Concomitent, prin intermediul noilor reglementări fiscale și reformei salariale, autoritățile își propun să diminueze fenomenul de achitare a salariilor în plic.
Articolul VIDEO Andrian Gavrilița: Obiectivul reformei salariale este să susțină oamenii care muncesc apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA





