Acum 86 de ani Basarabia și Bucovina de Nord au fost ocupate de regimul sovietic, eveniment care a marcat începutul uneia dintre cele mai dificile perioade din istoria Republicii Moldova. O spune premierul Alexandru Munteanu, care menționează că urmările acelor ani se resimt și astăzi, prin tragediile trăite de numeroase familii și prin memoria colectivă transmisă din generație în generație, transmite IPN.
Șeful executivului a amintit că, în urma acestor evenimente, au urmat arestări, deportări, foamete și ani de represiuni, în care mii de familii au fost despărțite, iar zeci de mii de oameni au fost deportați sau au murit în condiții de detenție și foamete.
Potrivit premierului, consecințele acelor ani se resimt și în prezent, multe familii din Republica Moldova având în istorie astfel de tragedii. El a menționat că și familia sa a fost afectată, bunelul său fiind deportat și revenind acasă grav bolnav, ulterior decedând la scurt timp.
„Îi comemorăm pe toți cei care au avut de suferit în acei ani. Le păstrăm vie memoria și trebuie să spunem lucrurilor pe nume. Ce s-a întâmplat atunci a însemnat multă durere, iar urmările s-au simțit generații la rând”, a declarat Alexandru Munteanu.
Pe 26 iunie 1940, România a primit un ultimatum din partea Uniunii Sovietice, prin care i se cerea evacuarea administrației civile și a armatei de pe teritoriul dintre Prut și Nistru și din nordul Bucovinei, în termen de patru zile, sub amenințarea declanșării războiului. În urma presiunilor de la Moscova, autoritățile române s-au retras, iar pe 28 iunie Armata Roșie a URSS a intrat în Basarabia.
The post 86 de ani de la ocupația sovietică. Premier: Consecințele au marcat sute de mii de oameni appeared first on ipn.md.
MAI MULT IPN




