Maia Sandu explică noua lege a salarizării. De ce spune că și lefurile conducerii statului trebuie majorate

Noua lege a salarizării, aflată în prezent în consultare la Ministerul Finanțelor, va aduce majorări de salarii în întregul sector public, inclusiv pentru președinte, premier și președintele Parlamentului. Despre acest lucru a vorbit șefa statului, Maia Sandu, care susține că actualul sistem conține dezechilibre, iar reforma urmărește stabilirea unei ierarhii salariale bazate pe responsabilitatea și complexitatea funcțiilor.

În cadrul unei emisiuni de la Pro TV, Maia Sandu a explicat că noul sistem a fost elaborat de o echipă de experți, cu sprijinul Băncii Mondiale, care a analizat toate funcțiile din sectorul public.

Potrivit acesteia, experții au analizat gradul de complexitate, responsabilitatea fiecărei funcții și competitivitatea salariilor față de sectorul privat, în special în domenii precum tehnologiile informaționale, unde statul întâmpină dificultăți în atragerea specialiștilor.

[bzplayer mp4=”https://cloud.realitatea.group/video/realitatea.md/Maia-Sandu-Lorena.mp4″ muted=”false” thumbnails=”true”]

 

Maia Sandu a confirmat că proiectul prevede și ajustarea salariilor pentru primele persoane în stat, însă a subliniat că sumele despre care s-a discutat public reprezintă salarii brute și fac parte din formula propusă de Ministerul Finanțelor.

„Astăzi, un șef de direcție într-o instituție are salariul mai mare decât președintele țării, decât președintele Parlamentului, decât prim-ministrul. Deci nu este o situație corectă, cred eu”, a afirmat președinta.

În același timp, Maia Sandu a precizat că nu se așteaptă ca salariile miniștrilor să fie dublate, deoarece acestea au fost majorate recent și sunt deja la un nivel pe care îl consideră „decent”. Referindu-se la salariile deputaților, șefa statului a spus că proiectul prevede creșterea salariului de bază, dar și eliminarea unor sporuri și indemnizații. Totodată, ea a apărat compensarea cheltuielilor de deplasare pentru parlamentarii care merg în teritoriu pentru întâlniri cu alegătorii.

„Haideți să nu intrăm în populism. (…) Ei tot trebuie să aibă un salariu decent și dacă au niște cheltuieli (…) trebuie să le fie compensate”, a declarat Maia Sandu.

Președinta a subliniat însă că obiectivul principal al reformei nu este majorarea salariilor demnitarilor, ci creșterea veniturilor pentru angajații din întregul sector bugetar.

„Principală problemă este cum ar fi ridicate salariile celor care le au mult mai mici. (…) Încercăm și sperăm să avem o creștere bunicică pentru toată lumea”, a spus șefa statului.

Săptămâna trecută, Guvernul a publicat proiectul noii legi privind sistemul unitar de salarizare în sectorul bugetar. Documentul prevede reorganizarea funcțiilor din sectorul public, un mecanism distinct de salarizare pentru specialiștii IT, introducerea conceptului de „funcție greu de ocupat”, reducerea și restructurarea sporurilor, precum și diminuarea treptată a valorilor de referință derogatorii utilizate la calcularea salariilor.

Potrivit autorităților, reforma urmărește eliminarea dezechilibrelor salariale, consolidarea rolului salariului de bază și crearea unui sistem mai atractiv pentru recrutarea și menținerea specialiștilor în domeniile în care statul se confruntă cu deficit de personal.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Articolul Maia Sandu explică noua lege a salarizării. De ce spune că și lefurile conducerii statului trebuie majorate apare prima dată în Realitatea.md.

MAI MULT REALITATEA

ULTIMA ORĂ

ULTIMA ORĂ

Interzis! Orele în care nu se permite circulația camioanelor pe drumurile naționale din cauza caniculei

Camioanele nu vor putea circula pe parcursul zilei, pe traseele naționale. Interdicția se aplică în perioada 28 iunie – 1 iunie, între orele 10:00 și...

Renato Usatîi critică proiectul privind identificarea utilizatorilor de cartele PrePay: „Oamenii sunt înșelați astăzi, iar Guvernul promite protecție peste un an”

Liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi, a criticat dur, de la tribuna centrală a Parlamentului, proiectul de lege privind identificarea utilizatorilor de cartele SIM de...

Important

Interzis! Orele în care nu se permite circulația camioanelor pe drumurile naționale din cauza caniculei

Camioanele nu vor putea circula pe parcursul zilei, pe traseele naționale. Interdicția se aplică în perioada 28 iunie – 1 iunie, între orele 10:00 și 20:00. Conform Administrației Naționale a Drumurilor (AND), măsurile sunt temporare. Restricțiile se aplică în contextul codului galben, portocaliu și roșu de caniculă, anunțat de meteorologi. Ele vor fi valabile pentru vehiculele cu masa totală maximă autorizată de peste 12 tone. Pentru cele mai importante știri, abonează-te la...

Ucraina revendică atacul asupra unei fabrici de armament din Volgograd

Armata ucraineană a lovit în noaptea de sâmbătă cu rachete FP-5 „Flamingo” întreprinderea „Titan-Barikady” din Volgograd, a declarat reședintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.

30 iunie – termen limită pentru achitarea impozitului pe bunurile imobiliare

Pe 30 iunie expiră termenul limită de achitare a impozitului pe bunurile imobiliare de către persoanele fizice, pentru bunurile dobândite până la 31 martie 2026 inclusiv. Tot până la această dată trebuie achitat și impozitul funciar. Contribuabilii sunt îndemnați să respecte termenul pentru a evita eventuale penalități, transmite IPN. Serviciul Fiscal de Stat precizează că plățile pot fi efectuate online, prin Serviciul guvernamental de plăți electronice MPay și pe pagina...

(video) O parte din sufletul meu”: Vlad Codreanu a lansat o melodie în plină recuperare după accident. Cui îi este dedicată

Aflat în plin proces de recuperare după un accident grav, o luptă pe care o descrie ca fiind „deloc ușoară”, artistul Vlad Codreanu a ales să își transforme suferința în artă. Acesta a lansat o nouă producție muzicală plină de sensibilitate, intitulată „Mă doare inima”, dedicată în exclusivitate celor care i-au fost alături în cele mai negre momente, scrie shok.md.

Egiptul a depășit în premieră faza grupelor la o ediție de Campionat Mondial

Egiptul și Iranul au remizat, scor 1:1, în grupa G a Cupei Mondiale de fotbal, iar africanii și-au asigurat prezența în șaisprezecimile de finală. Egiptul, pentru care a marcat Mahmoud Saber în minutul 5, a depășit în premieră faza grupelor la o ediție de Campionat Mondial și va juca în șaisprezecimi de finală cu Australia. Iranul, al cărui gol a fost înscris de Ramin Rezaeian în minutul 14, va...

Negocierile de la Cotroceni pentru noul guvern rămân blocate

Negocierile politice de la Palatul Cotroceni privind formarea unui nou guvern au intrat din nou în blocaj, după ce partidele nu au reușit să ajungă la un acord privind formula de guvernare, transmite IPN. „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În baza pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare: guvern minoritar PSD”, a...

O samă de cuvine | Din nou despre englezirea limbii, în vrac și cu toptanul, și cum putem să o mai strunim

Am mai vorbit despre englezirea masivă a limbii, în vrac și cu toptanul, atât în lexic, cât și în sintaxă. Fenomenul este mult mai marcat în zona Bucureștiului și a marilor orașe din România, mai puțin însă în R. Moldova.