La Bruxelles a fost lansată Platforma Agendei de Conectivitate și primul dialog regional privind coridoarele de transport Europa-Asia. Republica Moldova participă la acest demers regional, consolidându-și rolul de hub de tranzit între Uniunea Europeană, Ucraina și regiunea extinsă a Caucazului și Asiei Centrale, transmite IPN.
Inițiativa, anunțată de comisarul european pentru extindere, Marta Kos, urmărește dezvoltarea legăturilor în domeniul transporturilor, comerțului, energiei și digitalizării de-a lungul Coridorului Transcaspic, rută strategică ce conectează Europa de Asia Centrală prin Caucazul de Sud.
Prezent la reuniune, vicepremierul Vladimir Bolea, ministru al infrastructurii și dezvoltării regionale, a prezentat principalele proiecte de infrastructură și conectivitate promovate de autoritățile de la Chișinău, printre care dezvoltarea unei căi ferate electrificate, construcția unei autostrăzi și a unei centuri de ocolire, modernizarea infrastructurii portuare și crearea de huburi logistice pentru facilitarea fluxurilor comerciale.
În acest context, Republica Moldova, Comisia Europeană și Banca Europeană de Investiții au lansat etapa de pregătire a studiului de fezabilitate pentru construcția unei căi ferate electrificate cu ecartament european pe traseul Ungheni-Chișinău.
Totodată, la finalul reuniunii, Republica Moldova, Comisia Europeană și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare au semnat o declarație de intenție privind sprijinirea modernizării coridoarelor rutiere de importanță strategică și reformarea sectorului drumurilor. Documentul prevede elaborarea unui masterplan pentru infrastructura rutieră, dezvoltarea unei strategii de finanțare, implementarea unui contract multianual pentru finanțarea Administrației Naționale a Drumurilor și măsuri pentru promovarea mobilității electrice.
The post Moldova se alătură Platformei de conectivitate Europa-Asia, lansată la Bruxelles appeared first on ipn.md.
MAI MULT IPN





